„Konrad Wallenrod” – streszczenie szczegółowe - strona 12
      Konrad Wallenrod | inne lektury | kontakt | polityka cookies |
streszczenieopracowaniebohaterowieżycie i twórczość autoratest   

Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Lektury -> Konrad Wallenrod

„Konrad Wallenrod” – streszczenie szczegółowe

W zimowy poranek, pośród wichrów i śnieżycy, Konrad Wallenrod przyszedł pod wieżę Pustelnicy, czyli Aldony, krzycząc z daleka: „Aldono - woła - żyjemy, Aldono! / Twój miły wraca, wypełnione śluby, / Oni zginęli, wszystko wypełniono”.

W trakcie rozmowy mężczyzna opowiadał ukochanej, jak zrealizował poprzysiężoną niegdyś zemstę na znienawidzonych oprawcach swej ojczyzny: „Przez lat sto Zakon ran swych nie wygoi. / Trafiłem w serce stugłowej poczwary; / Strawione skarby, źródła ich potęgi, / Zgorzały miasta, morze krwi wyciekło; / Jam to uczynił, dopełnił przysięgi, / Straszniejszej zemsty nie wymyśli piekło”. Poprosił potem Aldonę, by towarzyszyła mu w powrocie na Litwę, ponieważ wierzył, że są jeszcze przed nimi wspólne szczęśliwe dni.

Czekał na jej decyzję ze strachem. Pustelnica kategorycznie odrzuciła tę propozycję, motywując to przekonaniem, iż upłynęło już zbyt wiele dni od czasów, gdy się poznali i pokochali, a teraz byli już tylko parą starców… Twierdziła, że będzie lepiej, jak rozstaną się, pielęgnując w sercu wspomnienia młodzieńczego szczęścia: „Alfie, nam lepiej takimi pozostać; / Jakiemi dawniej byliśmy, jakiemi / Złączym się znowu ale nie na ziemi”. Po wysłuchaniu tych bolesnych słów, Konrad uciekł spod wieży. Nie wytrzymał jednak długo bez bliskości ukochanej – następnego ranka wrócił, ponieważ przeczuwał, iż wkrótce umrze.

Pożegnawszy z Aldoną, zamknął się z Halbanem w strzelnicy
. Wieczorem miejsce to zostało zaatakowane przez Krzyżaków, którzy zamierzali wykonać na zdrajcy wyrok śmierci. Nie udało się to jednak, ponieważ Wallenrod wypił zatrute wino, po czym podał puchar Halbanowi. Starzec jednak, przekonany o tym, że jako na poecie, ciąży na nim obowiązek opowiadania o czynach Waltera Alfa, odmawia spożycia trunku: „Nie, ja przeżyję... i ciebie, mój synu! - / Chcę jeszcze zostać, zamknąć twe powieki, / I żyć - ażebym sławę twego czynu / Zachował światu, rozgłosił na wieki: / Obiegę Litwy wsi, zamki i miasta, / Gdzie nie dobiegę, pieśń moja doleci, / Bard dla rycerzy w bitwach, a niewiasta / Będzie ją w domu śpiewać dla swych dzieci; / Będzie ją śpiewać, i kiedyś w przyszłości / Z tej pieśni wstanie mściciel naszych kości!”.
Gdy do pokoju wdarli się mordercy z głośnymi okrzykami („Zdrajco! twa głowa dzisiaj pod miecz padnie, / Żałuj za grzechy, gotuj się da zgonu, / Oto jest starzec, kapelan Zakonu, / Oczyść twą duszę i umrzyj przykładnie”), Konrad padł martwy na ziemię, rozbijając lampę stojącą w oknie, co spowodowało jej nagłe zgaśnięcie. Aldona (widziała z okna wieży światło) w ten właśnie sposób dowiedziała się o śmierci ukochanego Waltera.


Do uszu zebranych nad ciałem Konrada doszedł „Krzyk nagły, mocny, przeciągły, urwany” z wieży… Pustelnica umarła z żalu i rozpaczy.

Utwór kończy się słowami narratora: „Taka pieśń moja o Aldony losach; / Niechaj ją anioł harmonii w niebiosach, / A czuły słuchacz w duszy swej dośpiewa”.

strona:    1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12  


Szybki test:

W jakim miesiącu nastąpił wybór Wallenroda na wielkiego mistrza Zakonu Krzyżackiego:
a) w kwietniu
b) w maju
c) w listopadzie
d) w lipcu
Rozwiązanie

Wallenrod, nie odznaczał się:
a) gładkością mowy, składnością ukłonów
b) prawością charakteru
c) cnotami rycerskimi
d) walecznością na polu walki
Rozwiązanie

Nim Pustelnica wybrała samotny żywot, dorastała:
a) w bogatym zamku
b) w bogatym mieście
c) na królewskim dworze
d) w biednej chacie
Rozwiązanie

Więcej pytań

Zobacz inne artykuły:

Inne
Adam Mickiewicz - biografia
„Konrad Wallenrod” – streszczenie szczegółowe
Streszczenie „Konrada Wallenroda” w pigułce
Czas i miejsce akcji „Konrada Wallenroda”
„Konrad Wallenrod” jako powieść poetycka
Konrad Wallenrod – szczegółowa charakterystyka
Geneza „Konrada Wallenroda”
„Szczęścia w domu nie znalazł, bo go nie było w ojczyźnie”, czyli rozprawa na temat źródeł tragizmu Konrada Wallenroda
Tragizm Konrada Wallenroda
„Pieśń wajdeloty”, czyli rola poezji w życiu narodu
Historia tragicznej miłości Konrada i Aldony
Konrad Wallenrod jako przykład bohatera bajronicznego
Plan wydarzeń „Konrada Wallenroda”
„Macie bowiem wiedzieć, że są dwa sposoby walczenia – trzeba być lisem i lwem” – interpretacja motta
Motywy literackie w „Konradzie Wallenrodzie”
Aldona – szczegółowa charakterystyka
Kompozycja i język „Konrada Wallenroda”
Halban – szczegółowa charakterystyka
Realia historyczne w utworze
Rekonstrukcja losów Konrada Wallenroda
Kalendarium życia i twórczości Adama Mickiewicza
Najważniejsze utwory Mickiewicza
Najważniejsze cytaty „Konrada Wallenroda:
Słynne cytaty i opinie o Mickiewiczu
Bibliografia

Tagi:
• Konrad Wallenrod streszczenie • Streszczenie Konrada Wallenroda • Konrad Wallenrod Mickiewicza • Mickiewicz Konrad Wallenrod • streszczenie szczegółowe Konrada Wallenroda • Konrad Wallenrod geneza • Konrad Wallenrod plan wydarzeń • Konrad Wallenrod kompozycja utworu • Konrad Wallenrod czas i miejsce akcji • Konrad Wallenrod czas i miejsce akcji • Konrad Wallenrod opracowanie • Opracowanie Konrada Wallenroda • Charakterystyka Konrada Wallenroda • Charakterystyka Aldony • Charakterystyka Halbana • motto Konrad Wallenrod • Adam Mickiewicz Konrad Wallenrod • Konrad Wallenrod Mickiewicza
Partner serwisu: